Ana Sayfa / Coğrafya

İlçe Coğrafyası


PAZARCIK COĞRAFYASI Kahramanmaraş merkezine 47 km uzaklıktadır. İlçenin Kuzeyinde Çağlayancerit, doğusunda Gölbaşı, Besni ve Araban, güneyinde Yavuzeli, Şehitkamil ve Nurdağı, batısında Türkoğlu ve Kahramanmaraş bulunmaktadır. Yüzölçümü 1551 Km2 olup, denizden yüksekliği 731 metredir.
İlçenin kuzeyinde Kandil tepesi (1704) ile doğusunda Ganidağı (1230) en yüksek noktalardır ve çevreleri de engebeli araziden oluşur.
Yöre düz ve yer yer engebeli bir arazi yapısına sahiptir. İlçemiz merkezinde bulunan Kartalkaya Barajının suyu ile Gaziantep ilimizin içme suyu ihtiyacının karşılanması ve Narlı ovasında bulunan tarımsal arazilerin sulanmasında kullanılmaktadır.
İlçemiz İklim olarak akdeniz ve kara ikliminin geçiş özelliklerini taşır. Bitki örtüsü genellikle makidir. Ormanlık alanı Meşe, Yabani Antep Fıstığı ve Çam vb. ağaçlar oluşturur.
İlçe’nin kuruluşu Milat’tan öncesine dayanıyor olup, Cumhuriyetin ilanından sonra 1941 yılına kadar Gaziantep’e bağlı iken 1942 yılında Kahramanmaraş’a bağlanmıştır.